İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilde eşzamanlı olarak başlattığı, 'Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın' etkinliği Muradiye'de de yapıldı.
 
İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı düzenleme ile “Yaya Öncelikli Trafik" anlayışı yasal bir zemine oturtuldu. Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığı "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan etti.
 
Muradiye Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Harun Yücel, trafikte yayaya öncelik verilmesi için farkındalık oluşturma programına katıldı.
 
Bu kapsamda ilçe halkını bilinçlendirmek adına Lise caddesinde etkinlik düzenlendi. Etkinliğe İlçe Emniyet Müdürü Hasan Gün, İlçe Jandarma Komutanı Evren Kaptan, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Trafik ekipleri etkinlikte görev aldı. Sayın kaymakamımız ve komutanımız da yaya geçidini kullandı.